basista | pedagog | aranżer | muzyk sesyjny

Bio

Graniem na gitarze basowej zajmuję się już ponad 30 lat. Początkowo grałem z różnymi tomaszowskimi zespołami, głównie muzykę oscylującą wokół rocka, bluesa i jazzu. W latach 90-tych byłem związany z łódzkim środowiskiem muzycznym, grając przede wszystkim w składach rockowych (m.in. „Valdi Moder Band” oraz grupa „Normalsi”). W okresie tym nagrałem płytę z zespołem „Colorado Band” (na której gościnnie wystąpili: Krystyna Prońko, Elżbieta Adamiak i Sławomir Wierzcholski).

W latach 1996 – 99 byłem członkiem łódzkiej formacji „Normalsi”. Z zespołem tym zagrałem wiele koncertów na terenie całego kraju (m.in. przyczepa RMF FM – Łódź, koncert live na antenie Radia Łódź, Festiwal Muzyki Country – Mrągowo ’99). Owocem pracy w „Normalsach” było zarejestrowanie kilkunastu utworów studyjnych oraz nakręcenie teledysku do utworu „Jestem piękny”.

W roku 1997 ukazał się podręcznik szkoleniowy mojego autorstwa pt. „Basowanie – kciukowanie”, wydany przez Professional Music Press. W pozycji tej omówiłem podstawowe zagadnienia związane z techniką gry kciukowej na gitarze basowej. Materiał nutowy obejmuje 60 ćwiczeń rozwijających tę technikę. Do podręcznika dołączono kasetę magnetofonową z nagranymi ilustracjami muzycznymi wszystkich zagrywek.

W roku 2000, po otrzymaniu propozycji występów w musicalu „Fire of Dance”, odbyłem tournee po krajach Europy Zachodniej. Koncerty odbywały się z towarzyszeniem orkiestry pod dyrekcją Piotra Komorowskiego. Trasa obejmowała Niemcy, Austrię oraz Włochy (grudzień 2000 – luty 2001). Muzyka z musicalu została zarejestrowana podczas występu w Kolonii (Niemcy) oraz wydana na płycie CD.

Lata 2002 – 2004 to okres, w którym dużo czasu spędziłem w studiu nagraniowym JD Music. Owocem tej pracy była pierwsza płyta autorska „Mr. Saku”. Muzyka zawarta na krążku to połączenie smooth – jazzu, popu i rocka, czyli generalizując – fusion. Znajdują się tutaj utwory, gdzie demonstrowane są różne „skoczki” oraz techniki gry na basie, pokazujące gitarę basową od strony solistycznej. Można na niej również znaleźć utwory w stylu balladowym, funkowym oraz nieco bardziej agresywne tematy, zmierzające w kierunku rocka. Na płycie tej, oprócz zaprzyjaźnionych muzyków, wystąpiło wielu zaproszonych artystów, których nazwiska są znane w branży muzycznej: Krzysztof Misiak (S.O.S., Chylińska), Adam Marszałkowski (Colorado, Normalsi, Ich Troje, Coma), Kuba Raczyński (Varius Manx, Krystyna Prońko), Tomek Łosowski, Wojtek „Lofos” Stępnik (Tosteer, Normalsi, Samokhin Band), Paweł Stępień (Tatiana Okupnik, Rezerwat, Video). Na początku roku 2007 ukazała się płyta pt. „Archives”, na której znajduje się kilka nagrań archiwalnych z lat 1998 – 2002.

W latach 2007 – 2013 udzielałem się w wielu zespołach i przedsięwzięciach muzycznych. Można mnie było usłyszeć i zobaczyć w formacjach: „STO %”, „Full Steam”, „Pudzian Band”, „El Fuego”, „Przyjaciele”, „Samokhin Band”, „KG Band”, a także u boku popularnej polskiej wokalistki – Paulli. Współpracowałem również przez wiele lat z cover bandem „Inny Wymiar”, zespołem Piotra Goljata oraz występowałem okazjonalnie z własną grupą pod szyldem „Saku Family”. W latach 2014-17 byłem wykładowcą w klasie gitary basowej podczas Ogólnopolskich Warsztatów Muzyki Rozrywkowej w Koluszkach. W roku 2019 zająłem się produkcją muzyczną płyty „Retro” Anny i Romualda Spychalskich.

Występowałem również z Łódzką Orkiestrą Filmową, realizując cykl koncertów „Doda z orkiestrą”, wspierałem Dave Bo Project oraz akompaniowałem wraz z zespołem Annie i Romualdowi Spychalskim. Okazjonalnie grałem z cover bandem „Drugi Tydzień”, a moim kolejnym muzycznym wyzwaniem jest rola basisty w zespole „Lovers Gypsy Jazz” oraz Kapeli „Fakiry”. W maju 2021 roku powołałem do życia swoje własne „dziecko muzyczne” – Kapelę Spalską. Rok 2023 przeniósł mnie w sentymentalny powrót do muzyki country dzięki współpracy z zespołem „Step By Step”, z którym zagraliśmy między innymi podczas słynnego Pikniku Country w Mrągowie.

Początek roku 2024 jest pod znakiem nowego tworu artystycznego o nazwie Janusz Nastarowicz & Saku Collective. Zespół stanowi ciekawą propozycję na scenie muzycznej, wnoszącą świeży powiew i rasowe brzmienie progresywnego country-rocka. W repertuarze grupy znajdują się najbardziej znane utwory z twórczości Janusza Nastarowicza, a także premierowe piosenki oraz ponadczasowe hity, oscylujące wokół szeroko rozumianego stylu country-rock.