basista | pedagog | aranżer | muzyk sesyjny

Muzyka

 

Marcin Saktura „Mr. Saku”

W roku 2004 ukazała się moja pierwsza płyta autorska pt. „Mr. Saku”. Muzyka zawarta na krążku to połączenie smooth – jazzu, popu i rocka, czyli generalizując – fusion. Znajdziemy tutaj utwory, gdzie demonstrowane są różne „skoczki” oraz techniki gry na basie, pokazujące gitarę basową od strony solistycznej. Można na niej również znaleźć utwory w stylu balladowym, funkowym oraz nieco bardziej agresywne tematy, zmierzające w kierunku rocka.

Zbigniew Żuk „Pastorałki znad Brwilandii…”

To płyta z utworami świątecznymi, która nigdy nie została zaplanowana. Pierwsza pastorałka powstała w 2014 roku… potem w 2015 przyszła kolejna … itd. Ten materiał zamyka dekadę Zbyszkowego „pastorałkowania”. Impulsem do wydania materiału w postaci CD stała się główna nagroda Grand Prix przyznana na Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA 2022. Kolejna już płyta zmajstrowana w Saku Art Production.

Piotr Nagiel „Moje przeboje”

Najnowsza kompilacja Piotra Nagiela. Na tym podwójnym albumie znajdziemy najpopularniejsze piosenki zespołu STO%, którego Piotrek jest leaderem oraz utwory z solowych płyt artysty. Tradycyjnie już usłyszymy melodyjny rock – to w kwestii muzycznej, natomiast treści piosenek dotykają problemów uzależnienia, przemocy, niezrozumienia, jak również miłości, wiary i nadziei.

Zbigniew Żuk „Żeby tylko było słychać słowa…”

Zbyszek o swoim debiutanckim krążku mówi tak: „Na płycie znajdziecie 11 autorskich utworów z pogranicza piosenki poetyckiej i poezji śpiewanej, czyli to co najmocniej gra w moim muzycznym sercu. Ta płyta to moja bardzo osobista podróż po świecie wartości, które przyświecają mi w drodze… Jeśli ktoś chciałby spytać co to za muzyka, to odpowiem szczerze i bez wahania: to jest „Sok z Żuka”.

Dla mnie osobiście jest to bardzo ważna płyta, ponieważ podjąłem się jej produkcji, a także zagrałem takie partie basówek, które ponoć pozwalają na stwierdzenie, że jest to mój solowy krążek – tak przynajmniej twierdzi Zbyszek 😉

KorniK „Moje wołanie”

Najnowsza propozycja rockowej grupy KorniK – „Moje wołanie”. Od początku do końca czuwałem nad produkcją tej płyty, zagrałem partie basów, klawiszy, niektórych gitar oraz zaprogramowałem bębny. Znakomite gitary tradycyjnie już nagrał Artur Chyb.

Dobry Chmiel „Dobro wraca”

Kolejny album, przy którego produkcji maczałem palce. Dobry Chmiel jak zwykle daje nam bardzo ciekawą dawkę pozytywnego hip-hopu, stąd też chyba tytuł płyty – „Dobro wraca”.

Kapela Fakiry „Na wszystkie duszy nastroje”

W życiu każdego zespołu nadchodzi taki czas, kiedy chciałby podzielić się swoim dorobkiem z jak najszerszą rzeszą słuchaczy. Po 45 latach nieprzerwanej pracy, wspólnych prób, niezliczonych koncertów uważamy, że to właśnie ten czas… Nagrywając tę płytę chcemy podziękować wszystkim naszym przyjaciołom o wielkich sercach za ich wsparcie, ciepłe słowa, które w chwilach zwątpienia napędzały nas do działania. To oni motywowali nas do ciągłego gnania do przodu. Mamy nadzieję, że ta płyta sprawi Wam wiele radości i wzruszeń. Bez Was nie ma nas!


Dobry Chmiel „Neo Feat. A…”

Projekt „Neo feat A…” powstał z inicjatywy Rafała Chmielewskiego, który na co dzień występuje jako Dobry Chmiel. Tworzą go Neofici, czyli ludzie, którzy ukończyli terapię w ośrodkach leczenia uzależnień. Rafałowi chyba podoba się moje podejście do nagrań i muzyki w ogóle, ponieważ już kolejny raz miałem przyjemność gościć Go w swoim studiu. Krążek, który został u mnie zrealizowany, zawiera 11 utworów – każdy z nich to swoisty duet Rafała z zaproszoną do współpracy osobą. Przy okazji ja coś tam też nagrałem 😉


Dobry Chmiel „Dekompresja”

Debiutancki album dwu płytowy utrzymany w konwencji muzyki hip-hop. Muzycznie każdy utwór różni się od siebie tempem i nastrojem – od elektronicznych housowych brzmień, d’n’b, dubstep, funk, trap – po klasyczny boom bap. Łączy je natomiast historia Rafała opowiadana krok po kroku. Zająłem się produkcją tego albumu, a także zagrałem kilka dźwięków (nie tylko) na basie.


KorniK „Paranoja”

Debiutancki krążek zespołu KorniK, utrzymany w rockowej stylistyce, z przesterowanymi gitarami w roli głównej. Brałem udział w produkcji tej płyty, a także zremiksowałem jeden utwór, w którym zagrałem na różnych instrumentach.


Piotr Goljat „Nieobecni”

Album poświęcony pamięci wybitnych artystów: Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Czesława Niemena, Andrzeja Zauchy, Wojciecha Belona, Bogusława Meca, Zbigniewa Wodeckiego. To bardzo wzruszająca i nastrojowa płyta, nakłaniająca do kilku chwil refleksji i zadumy.


Anna i Romuald Spychalscy „Retro”

Anna i Romuald Spychalscy zabierają nas w podróż muzycznym wehikułem czasu do lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Znajdujące się na tym krążku szlagiery odzwierciedlają muzyczny świat Hanki Ordonówny, Zuli Pogorzelskiej, Eugeniusza Bodo, Ludwika Sempolińskiego, czy Mieczysława Fogga. Miałem ogromną przyjemność być producentem tej płyty.

Paweł Zawierka „Zwrotnice życia”

Płyta Pawła Zawierki utrzymana w konwencji ogólno pojętej muzyki rozrywkowej.
 zawierkazwrotnice
 
GPM Przeznaczenie „Ot, taki ślad …”

Trzecia z kolei płyta grupy poetycko – muzycznej „Przeznaczenie”. Zaczynali od utworów innych twórców, ale od kilku lat piszą ważne teksty do własnej muzyki, jak też układają starannie nuty do własnych, wcześniej napisanych wierszy. W słowach są zawarte emocje, uczucia, refleksje i obserwacje tego, co wokół. W muzyce brzmią rytmy samby, bossa novy, bluesa, ballady rockowej, walca, reggae czy kołysanki. Ich piosenki mają wzruszyć i wywołać uśmiech, wprawić w zadumę i rozkołysać do tańca.
GPM Przeznaczenie 1
 
Piotr Goljat „A może by tak … Tuwim?”

Autorska płyta Piotra Goljata w całości poświęcona twórczości Juliana Tuwima. Krążek jest podsumowaniem 2013 roku, który uchwałą Sejmu został ogłoszony rokiem tego poety.
 goljattuwim
 
STO% „Obok mnie”

Jesienią 2010 r. muzycy zespołu STO% weszli do studia nagrań Winicjusza Chrósta w Sulejówku i po kilku tygodniach mieli gotowy materiał na płytę zatytułowaną „Obok mnie”. Płytę wydała firma fonograficzna „Sonic Records”. Premiera krążka miała miejsce podczas koncertu z cyklu „Niećpa” 4 marca 2011 r. w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

 stoobok3
 
El Fuego „Pieśni patriotyczne”

Płyta zawiera ciekawe i mało znane pieśni o tematyce patriotycznej, wykonane przez wokalistów zespołu EL FUEGO. Aranżacją utworów i realizacją nagrań zajął się tradycyjnie Piotr Goljat.

 

 elfuegopatriot
 
Marek Wiernik „Smooth jazz po polsku”

Kompilacja trzech płyt z udziałem polskich wykonawców muzyki smooth-jazzowej. Wśród utworów wybranych przez Marka Wiernika znalazła się moja piosenka „Co wkrada się …?”, którą zaśpiewał Zbyszek Fil – wokalista znany z popularnego programu telewizyjnego „Jaka to melodia”.
 smoothm2
 
KG Band „Marynarze szos”

 

 

Długo oczekiwana płyta zespołu KG Band, której premiera miała miejsce podczas festiwalu ludzi drogi „Marynarze szos – skrzyżowanie Stryków” pod koniec lipca 2010 r. W nagraniu tytułowej piosenki udział wzięli „Trubadurzy”.

 kgbandmarynarze
 
STO% „Dobrym być”

„Dobrym być” to szczególny utwór w historii zespołu STO%. 28 grudnia 2009 r. został nagrany z gościnnym udziałem mistrzyni olimpijskiej w pływaniu – Otylii Jędrzejczak. Powstał singiel z tą piosenką, na którym znajduje się również teledysk w reżyserii Jacka Kościuszko. Projekt ten w szczególny sposób łączy świat sportu i muzyki.

 stootylia
 
KG Band „Zaduszkowo – urodzinowe granie” live DVD

Koncert zagrany z okazji jubileuszu 50 urodzin założyciela KG Bandu – Krzysztofa Jerzego Krawczyka, dedykowany Mirze Kubasińskiej, z którą zespół współpracował. Zarejestrowany 3 listopada 2007 r. w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.
 kgbzaduszkowo
 
KG Band „Gwiazdkowe kolędy”

Na płycie znajdują się kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołu KG Band oraz zaproszonych gości. Wydawcą materiału jest Urząd Miasta Łodzi. Producent projektu: Krzysztof Jerzy Krawczyk.
 kgbandkoledy
 
Full Steam „Życie”

Krążek „Życie” jest płytowym debiutem łódzkiej grupy „Full Steam”, powstałej w lipcu 2007 r. z inicjatywy Jana Blejzyka i Pawła Zawierki. Nurt muzyczny zespołu to szlachetny pop z wątkami jazzu, czego odzwierciedleniem jest dobór muzyków i ciekawe brzmienie utworów. Materiał na płytę udało się zrealizować i zakończyć we wrześniu 2008 r., w studiu „Manximum Records” Pawła Marciniaka z zespołu „Varius Manx”, który był realizatorem nagrań.
 fullsteamokl.
 
STO % „Tylko jeden”

Muzyka, którą gra zespół STO% to melodyjny rock. W skład grupy wchodzą muzycy z wieloletnim doświadczeniem scenicznym, jak i profesjonalnym warsztatem muzycznym. Tworzą na scenie atmosferę sprzyjającą dobrej zabawie, zarażają publiczność swoim luzem i poczuciem humoru. Treści piosenek trafiają do serc młodych ludzi, zmuszają do refleksji i wzruszają. Autor tekstów, muzyki i wokalista Piotr Nagiel porusza w swoich utworach problemy uzależnienia, przemocy, niezrozumienia, śpiewa też o miłości, wierze i nadziei. Podczas koncertów rozmawia z publicznością, nieraz dzieli się własnymi przeżyciami i przemyśleniami. „Tylko jeden” to tytuł płyty, a jednocześnie utworu, który na liście przebojów Radia Dla Ciebie gościł cztery miesiące, w tym dwa na miejscu pierwszym! Nagrodą za ten sukces był udział grupy w trasie koncertowej RDC w lipcu i sierpniu 2009 r.
stookladka3
 
Jacek Malanowski „Spróbuj zatrzymać czas”

Autorska płyta Jacka Malanowskiego – łódzkiego muzyka, który na codzień śpiewa i gra na klawiszach w kultowym zespole TRUBADURZY.
 malan
 
El Fuego „Ta święta noc”

Kolędy i pastorałki tomaszowskiego zespołu wokalnego EL FUEGO w nowoczesnych aranżacjach Piotra Goljata.
 okl.elfuego
 
Colorado Band „Na Świąteczny Wieczór”

Świąteczna propozycja jednego z najlepszych polskich zespołów grających muzykę country – COLORADO BAND. Na płycie znajdują się kolędy i pastorałki w stylistyce country – blues – rock.
 okl.colorado
 
Saku Family „Jazzobranie – Olesno 2007”

Materiał DVD z VI edycji odbywającego się corocznie festiwalu „JAZZOBRANIE” w Oleśnie. Na płycie znajdują się dwa utwory wykonane przez SAKU FAMILY: „C-smooth” i „Fisharmonia”.
 jazzobranie
 
Jacek Kurzawa „Piosenka przypomni Ci”

Autorska płyta akordeonisty i klawiszowca Jacka Kurzawy. www.jacekkurzawa.pl
 okl.j.kurzawa
 
Soundtrack musicalu „Fire of Dance”

Muzyka spektaklu „Fire of Dance” została nagrana przez orkiestrę pod dyrekcją Piotra Komorowskiego w czasie występu w Kiel (Niemcy) 4 grudnia 2000 r.
 fireofdance3
 
Marcin Saktura „Archives”

Na początku roku 2007 ukazała się płyta z nagraniami archiwalnymi. Pierwsze dwa pochodzą z sesji nagraniowej na tzw „setkę”, którą wraz z zaprzyjaźnionymi ze mną muzykami odbyliśmy w roku 2002. Grałem tutaj na pięciostrunowym instrumencie Yamaha BB N5A. Utwór trzeci (instrumentalna wersja „Remedium”) pochodzi z roku 1998 i jest ciekawostką, ponieważ oprócz loopa perkusyjnego są nagrane tylko trzy partie gitar basowych. Wszystkie dźwięki pochodzą z sześciostrunowego basu „Majestic” firmy GMR.

 archives
 
Marcin Saktura „Basowanie – kciukowanie”

W roku 1997 ukazał się podręcznik szkoleniowy dla basistów pt. „Basowanie – kciukowanie”, wydany przez Professional Music Press. W pozycji tej zostały omówione podstawowe zagadnienia związane z techniką gry kciukowej na gitarze basowej. Materiał nutowy obejmuje 60 ćwiczeń rozwijających tę technikę. Skala trudności jest rosnąca – od zagrywek prostych, wdrażających do kciukowania – do ćwiczeń dla osób zaawansowanych w klangowaniu. Do podręcznika dołączona jest kaseta magnetofonowa z nagranymi ilustracjami muzycznymi wszystkich ćwiczeń.

 basowaniekciukowanie
  •